Az elérhető energetikai minősítéseket egy 12 osztályból álló referencia skála tartalmazza. A kiadható betűjelzés „AA++" és „JJ" között lehet. Kiemelt jelentősége van a „BB követelménynek megfelelő” kategóriának, ez a minősítés 2021-től az újonnan épülő épületekre (a használatbavételhez) előírt minimálisan elérendő osztály. Használt ingatlanoknál nincs kötelezően elérendő minimum, bármilyen besorolást kaphat az épület.
Az alábbi ábrán a Magyarországon a közelmúltban készített energetikai tanúsítványokban kiadott besorolások láthatók.
Az energetikai tanúsításnak nem része a hőkamerás vizsgálat. A vizsgálat csak kellően nagy (külső és belső tér közötti) hőmérséklet-különbség esetén végezhető el, kizárólag a téli (fűtési) idényben.
Új épület használatbavételi bejelentéséhez is kötelező elkészíteni a tanúsítványt. Az energetikai számítást ilyenkor a tervek alapján kell elkészítenünk, a kért dokumentumokat személyesen egyeztetjük, de a felelős műszaki vezető nyilatkozatára és az engedélyezési tervekre mindenképp szükség lesz.
Az energetikai tanúsítvány hitelesnek akkor minősül, ha el van látva az egyedi „HET” számmal. A mérnök feladata feltölteni az Országos Építésügyi Nyilvántartásba a számítást, ahol egy egyedi kód kerül rá. Ez alapján ellenőrizhető és visszakereshető minden minősítés, ami 2013. január 9-e óta készült.
Az egységes kinézetű összefoglaló lapon a HET szám mellett megtaláljuk az ingatlan, a megbízó és a tanúsító adatait, valamint a számítások összefoglaló eredményeit. Az ezt követő kalkulációs fejezet tartalmaz minden olyan műszaki adatot, ami alapján ki lett adva a besorolási osztály.
A megrendelés rögzítéséhez az ingatlan címére van szükségünk. A tanúsítvány kiállításához a helyrajzi számra is szükségünk lesz (ezt a tulajdoni lapon, vagy az adásvételi szerződésben találják meg). A helyszíni felmérést az ár tartalmazza, ezért a fenti adatokon kívül nem kérünk semmi mást a munkához. Ha esetleg az eredeti építészeti tervrajz megvan az épületről, ezt szeretnénk megtekinteni.